SiOHCA in EuReCa 3
ŠI:UM je razpis, ki omogoča študentom pridobivanje izkušenj še preden vstopijo na trg dela. Preko medicinske fakultete je interdisciplinarna skupina pridobila priložnost za postavitev registra pred-bolnišničnih srčnih zastojev.
Člani Luka Petravić (MF UM), Rok Miklič (MF UM), Eva Poljanšek (MF UM), Urša Keše (FKKT UM), Evgenija Burger (FMF UL), Gašper Šircelj (FERI UM), Domen Kulovec (MF UL) in Gašper Tomšič (FFA UL) pod pedagoškim mentorstvom Mateja Strnada (Katedra za urgentno medicino, MF UM) in Miha Brezovnika (Dispečerski center zdravstva Maribor, UKC LJ) poskušajo podatkom dati novo življenje in uporabno vrednost.
Mateja Strnada je Slovenski reanimacijski svet izbral za vodjo študije EuReCa 3 na področju Slovenije.
Hvaležni so za partnerstva in podporo, ki smo jih bili deležni do sedaj. S projektom SiOHCA si želijo digitalizirati zbiranje podatkov za EuReCa 3 študijo in s tem narediti prvi korak k nacionalnemu registru pred-bolnišničnih srčnih zastojev (OHCA).
Kaj je EuReCa 3?
EuReCa 3 je 3-mesečni projekt Evropskega reanimacijskega sveta (ERC), ki so ga prvič izvedli leta 2007. Gre za platformo, ki povezuje lokalne podatke 28 držav in raziskovalcem omogoča mednarodno sodelovanje.
Z registrom SiOHCA želijo stalno zbiranje podatkov o OHCA vzpostaviti tudi v Sloveniji. Ažuren register, ki podatke neprenehoma zbira več let, bi lahko omogočil optimizacijo slovenskega sistema nujne medicinske pomoči in razkritje do sedaj nevidenih trendov.
Kako se je Slovenija odrezala v EuReCa 2 študiji*?
Študija EuReCa 2 je bila prospektivna opazovalna študija, v kateri je sodelovalo kar 28 držav. Podatke o srčnih zastojih so raziskovalci zbirali med oktobrom in decembrom leta 2017. Iz Slovenije so poročali podatke o 1,2 milijona prebivalcih, kar je predstavljalo 57 % celotne populacije. Med študijo so OHCA potrdili pri 258 pacientih. Pri 66 pacientih je reševalcem uspelo ponovno vzpostaviti spontano cirkulacijo krvi, 30-dnevno preživetje pa je doseglo le 20 pacientov. V Sloveniji obstaja veliko priložnosti za izboljšavo, saj je (med drugim) tekom študije le 48,3 % pacientov, ki so srčni zastoj doživeli v pričo drugih ljudi, prejelo primerno nujno pomoč (TPO).
* Za posredovane podatke bi se radi zahvalili Andreju Markoti (UKC MB).
Spletna stran projekta SiOHCA
Dodatne podatke iz študije EuReCa 2 za Slovenijo so prikazali tudi na spletni strani SiOHCA. Ekipa se trudi, da bi na spletni strani objavljali koristne in zanimive informacije o tem, kako projekt napreduje in tudi pomembnih rezultatih ter udeležbah na različnih kongresih.
Pomen SiOHCA
Zbiranje podatkov o srčnih zastojih v Sloveniji večinoma poteka preko zakonsko predpisanih protokolov, ki se izpolnjujejo ročno (ponekod tudi že digitalno). S projektom SioHCA želijo digitalizirati zbiranje podatkov za potrebe študije EuReCa 3 in vzpostaviti register, ki bo podatke v strojno berljivi obliki zbiral tudi po izteku študije.
“Samo kar merimo, lahko izboljšamo.”