Razstava del študentk in študentov Oddelka za likovno umetnost PEF
V galeriji Media Nox so študentke in študentje Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru na ogled postavili izbor najboljših del, nastalih pod mentorstvom profesoric in profesorjev v študijskem letu 2023/24. Razstava je na ogled do 9. januarja 2025.
Izobraževanje in ustvarjanje na stičišču tradicionalnih likovnih tehnik in sodobnih vizualnih umetnosti predstavlja navdušujoč pristop, ki združuje zgodovinske umetniške norme z aktualnimi izrazi današnjega časa. Klasične slikarske, kiparske, grafične tehnike in risba se v študijskem procesu ne le ohranjajo, temveč se tudi nadgrajujejo s povezovanjem novih medijev in tehnologij. Mentorji, profesorji svoja umetniška znanja in izkušnje delijo s študenti in tako sooblikujejo bodoče likovnike.
Če je še desetletje nazaj veljalo prepričanje, da bodo glavno vlogo na področju sodobne umetnosti prevzeli digitalizacija, robotizacija in virtualno, se danes kaže nekoliko drugačna podoba. Klasične tehnike so ponovno aktualne ter kot take nosilke neposrednih motivov, tém in pripovednih vsebin. Sodobna tehnologija pa jim praviloma služi kot podpora in orodje. Najnovejša umetniška dela so postala neke vrste sinteza starega in novega. Tradicija in modernost ustvarjata prostor za eksperimentiranje in inovacije, kjer umetniki razkrivajo nove možnosti izražanja. Umetniki sprejemajo nove metode za izboljšanje in širitev svoje ustvarjalnosti ter hkrati obujajo klasične vrednote tako v tehničnem kot pripovednem. Likovnost tako postaja kompleksnejša, bolj interaktivna, ustvarja nove poti za raziskovanje in razumevanje svojega pomena v sodobnem svetu.
Risba je temeljni gradnik vseh umetniških izrazov in praks, tako tradicionalnih, starih kot najsodobnejših, celo virtualnih. Slikarstvo na njenih temeljih vpeljuje barvo, prostorske zasnove in realizira razne vsebine od tihožitja in krajine do človeške figure. Podoba starega mojstra kot svojevrsten hologram prehaja v sodobni avtoportret in tako ustvari moderni hibrid. Tudi grafika iz obvladovanja klasičnih tehnik prehaja v nove izrazne načine. Združuje osebne pristope v skupinske organizme, instalacije, ki vključujejo tudi matrice in njihov pomen za razumevanje grafične risbe. Kiparstvo z obdelavo osnovnih materialov ohranja prvobitni stik z naravo in išče prostore svoje umestitve. Z vključevanjem modernih digitalnih tehnologij in predstavitvenih načinov, kot je npr. performans, ga nadgrajuje in aktualizira sodobno problematiko človekove soodvisnosti z naravo.
Doc. dr. Nataša Smolič
Mentorji: red. prof. Darko Golija, red. prof. Samuel Grajfoner, doc. Matej Koren, asist. Alja Košar, Polonca Lovšin, doc. Robet Lozar, red. prof. Oto Rimele, red. prof. Petra Varl, red. prof. Dušan Zidar.
Avtorji: Gašper Ciglar, Vid Černivec, Nika Dolničar, Nina Ješovnik, Ajda Kirbiš, Mihael Krevh, Urška Križnik, Anže Petek, Tiana Rep, Maša Sedej, Laura Simonič, Eva Šket, Katja Zinrajh Vučkovič, Iana Zagradišnik, Nika Založnik, Melissa Zavec, Žana Žohar, Nika Fridauer, Tina Glavač, Deja Mešl, Ana Gregorc, Ana Ovčar, Aljaž Pintar, Brina Maček, Enej Hudej, Klara Novak, Maja Palić, Monika Plajnšek, Nika Pogorevc, Neža Rak, Nadia Rožman, Pija Smodiš, Romina Kotnik Rajh, Staš Trunk, Tjaša Metličar, Tina Mlasko, Vito Harum, Ajša Horvat, Urška Drofenik, Tina Alina Vever, Vid Smrekar, Anja Tepeš, Eva Barbarič, Katarina Lehner, Lucija Voglar, Sara Žerdin, Mojca Pleteršek, Lin Lesjak, Brina Viher, Laura Stojanović, Jakob Zemljič, Crnkovič Barbara, Urška Arčnik, Luka Buzeti, Inja Ferlež, Sara Hutar, Gašper Marčič, Maruša Mediževec, Lea Pernek, Ines Sekač, Gašper Sever, Anja Terbovc, Urban Vicman, Aneja Jaušnik Založnik, Mischela Žižek.
Oznake
Kategorije
Datum
- 3. Dec 2024