Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Raziskovalci Univerze v Mariboru se uvrščajo med 2 odstotka najboljših znanstvenikov na svetu po Stanfordovi lestvici

Univerza Stanford je tudi letos objavila seznam 2 % najboljših znanstvenikov na svetu. V svoji študiji je zajela več kot 10 milijonov avtorjev del objavljenih v mednarodni periodiki. Na seznam se je uvrstilo več kot 223.000 znanstvenikov, ki so razvrščeni v 22 znanstvenih področij in 174 podpodročij.

Stopnice

Na Univerzi v Mariboru se najvišje na tej lestvici uvršča prof. dr. Željko Knez, sledi mu prof. dr. Matjaž Finšgar (oba s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo UM) in prof. dr. Matej Brešar (Fakulteta za naravoslovje in matematiko). Vsi trije so uvrščeni med 0,3 % najvišje rangiranih znanstvenikov.

˝Uvrstitev med najvišje citirane raziskovalcev na Stanfordovi lestvici prinaša večplastno dodano vrednost tako za raziskovalno kot tudi pedagoško delo. Povečuje možnosti za pridobitev raziskovalnih sredstev, saj kaže na vplivnost in relevanco raziskovalnega dela v širši znanstveni skupnosti. Prepoznavnost in ugled na področju raziskav pozitivno vplivata na pedagoško delo. Študenti so pogosto motivirani za delo z uveljavljenimi profesorji, kar lahko poveča interes za sodelovanje v raziskovalnih projektih in podiplomskih študijskih programih. Hkrati raziskovalec lahko v poučevanje vključi najnovejše trende in rezultate iz lastnih raziskav, kar izboljša kakovost izobraževanja.

Raziskovalci z visoko citiranostjo prinašajo ugled celotni instituciji, kar lahko izboljša njeno pozicioniranje na lestvicah in prinese boljše pogoje za sodelovanje z drugimi akademskimi in raziskovalnimi ustanovami. Vse to pomeni, da uvrstitev med najbolj citirane ne vpliva samo na raziskovalno kariero posameznika, temveč tudi na širšo znanstveno in izobraževalno skupnost, s katero sodeluje.˝


Izr. prof. dr. Matjaž Finšgar deluje na področju analizne kemije, s poudarkom na razvoju elektroanaliznih metod, analitiki sledov organskih in anorganskih zvrsti ter razvoju elektrokemijskih senzorjev. Intenzivno se ukvarja tudi s površinsko analizo z rentgensko fotoelektronsko spektroskopijo in tandemsko masno spektrometrijo sekundarnih ionov. 


˝Znanost je v svojem bistvu nekaj najlepšega in najčistejšega. Zato sem do merjenja uspešnosti znanstvenikov, ki spominja na športne rezultate, načeloma zadržan. Seveda je vseeno lepo najti svoje ime na seznamih, ki štejejo v mednarodnem okolju. Bolj kot za posameznika pa so ti seznami pomembni za institucijo. Dejstvo, da je na  Stanfordovi lestvici toliko imen sodelavcev Univerze v Mariboru, izkazuje njeno kvaliteto in zrelost.˝


Med 2 % najboljših znanstvenikov na svetu na Stanfordovi lestvici so se od sodelavcev Univerze v Mariboru uvrstili tudi prof. dr. Sandi Klavžar, prof. dr. Janez Brest, prof. dr. Peter Kokol, prof. dr. Mirjam Cvetič; izr. prof. dr. Sabina Fijan, prof. dr. Aleš Holobar, zasl. prof. dr. Peter Glavič, doc. dr. Selestina Gorgieva, prof. dr. Tone Lerher, izr. prof. dr. Maša Knez Marevci, prof. dr. Maja Rupnik, izr. prof. dr. Vanja Kokol, prof. dr. Iztok Fister, doc. dr. Nejc Novak, prof. dr. Marjan Mernik, prof. dr. Mojca Škerget, prof. dr. Matej Vesenjak, prof. dr. Aleš Gregorc, prof. dr. Vili Podgorelec, prof. dr. Marjana Simonič, prof. dr. Gregor Štiglic, zasl. prof. dr. Joso  Vukman, izr. prof. dr. Uroš Maver, prof. dr. Marko Robnik.

Celoten dokument in nabor podatkov si lahko ogledate na uradni spletni strani Elsevierja.


Oznake


Več novic

Zapri