Pri Univerzitetni založbi v mesecu oktobru izšle 4 nove publikacije
V letu 2024 že nekaj čez 118.000 ogledov naših monografij in 96.890 prenosov monografij.
Izdajatelj: Univerzitetna knjižnica Maribor
Današnji vzhodnoslovenski prostor zajema geografsko območje vzhodne Štajerske med Dravo in Muro, kjer prebivalci govorijo prleško in slovenskogoriško narečje, ter območje Prekmurja vse do današnje meje z Madžarsko. Ta prostor je bil v preteklosti del širšega jezikovnega in literarnega sistema, ki se je pričel oblikovati že v srednjem veku z ustanovitvijo vzhodnofrankovske mejne grofije Spodnje Panonije, ki je obsegala območje med rekama Donavo in porečjem Save. Prekmursko ozemlje je že konec 11. stoletja prešlo pod pravno oblast Ogrske, cerkvenoupravno pa je bilo pridruženo zagrebški in györski škofiji (od 1777 sombotelski). Današnjemu slovenskemu prostoru se je priključilo šele po razpadu Avstro-Ogrske, leta 1919, z izjemo ozemlja ob zgornji Rabi in okolici Monoštra. Prekmurci so gojili svojo lastno književnost vse od 16. stoletja, nanjo pa so imele precejšen vpliv kajkavska, gradiščanska in madžarska literarna tradicija. Knjižni jezik se je uveljavil v Küzmičevem prevodu Nove zaveze (1771), od polovice 19. stoletja pa so ga prekmurski pisci uveljavljali v vseh funkcijskih zvrsteh jezika. Prvi danes znani tiskani knjigi prekmurskih Slovencev sta katekizem in abecednik (1715, 1725). Kljub temu pa obstoj številnih rokopisov, predvsem pesmaric, dokazuje kontinuirano literarno ustvarjanje Prekmurcev vsaj od 16. stoletja pa do prve svetovne vojne, ko so tudi protestantski pisci sprejeli skupno slovensko knjižno normo.
Izdajatelj: Fakulteta za organizacijske vede
V učbeniku predstavljamo Oracle Application Express (APEX), platformo za malokodno izdelavo podatkovno vodenih spletnih aplikacij. Namen učbenika je opremiti bralca z veščinami za učinkovito uporabo orodja APEX pri realnih poslovnih izzivov. V prvem delu so v dvanajstih poglavjih obravnavane glavne značilnosti in zmogljivosti, ki se nanašajo na vzpostavitev razvojnega okolja, pripravo baze podatkov, navigacijo v aplikaciji, izmenjavo (uvoz in izvoz) podatkov, ustvarjanje aplikacije, upravljanje poročil in obrazcev ter sodelovanje skupine razvijalcev. V drugem delu je predstavljeno dvanajst poslovnih primerov, ki omogočajo razvijalcu celovito razumevanje poslovne situacije, podatkov in uporabniškega vmesnika. Vsako poglavje vključuje kratek opis poslovnega vidika, opredelitev problema za razvijalce, primere uporabe, podatkovni model in razvoj aplikacijskega vmesnika. Učbenik je zasnovan za približno 75 ur študija bralca in je primeren tako za izkušene razvijalce kot za začetnike. Dodatna študijska gradiva kot so izvožene aplikacije, skripti, podatki in video vodiči so na voljo na spletni strani projekta ter zagotavljajo izboljšano učno izkušnjo.
Izdajatelj: Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
Študentska konferenca na področju računalništva in informatike 2024 (SCORES 2024), ki ga organizira Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI) v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani in Univerzo na Primorskem, predstavlja inovativne študentske raziskave na področju računalništva. Letošnja konferenca izpostavlja napredek na področjih, kot so umetna inteligenca, podatkovna znanost, algoritmi strojnega učenja, računalniško reševanje problemov in analiza zdravstvenih podatkov. Primarni cilj SCORES 2024 je študentom ponuditi platformo za predstavitev svojih raziskav in spodbujanje zgodnjega vključevanja v akademsko raziskovanje. Poleg predstavitev raziskav skuša konferenca ustvariti okolje, v katerem se lahko študentje iz različnih institucij srečujejo, izmenjujejo ideje in gradijo trajne povezave. Njegov cilj je gojiti prijateljstva in prihodnja raziskovalna sodelovanja med nastajajočimi znanstveniki. Poleg tega konferenca študentom ponuja priložnost za interakcijo z uveljavljenimi raziskovalci iz drugih institucij ter tako spodbuja mentorstvo in širše akademsko mreženje.
Izdajatelj: Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
Uvodoma predstavimo matrični račun, sisteme linearnih enačb in determinanto. Nato spoznamo vektorski prostor kot algebrsko strukturo, predstavitev vektorjev z matričnimi stolpci glede na izbrano bazo, pojem vektorskega podprostora ter pomembne podprostore, povezane z matrikami. Nadalje se na kratko posvetimo linearnim preslikavam in njihovi matrični predstavitvi. Analiza značilnih podprostorov, ki so prirejeni matriki, omogoča obravnavo določenih lastnosti ustreznih linearnih preslikav. Vektorski prostor dodatno opremimo še s skalarnim produktom, kar omogoča vpeljavo pojma ortogonalnosti, ta pa pripelje do učinkovite optimizacijske metode, metode najmanjših kvadratov, ki je v inženirski praksi zelo pogosta in uporabna. Obravnavamo osrednji problem linearne algebre oziroma matrične analize, problem lastnih vrednosti. S tem je povezana diagonalizacija matrike, Jordanova normalna oblika in unitarna podobnost trikotni matriki. Slednja na enostaven način omogoči obravnavo hermitskih in simetričnih matrik, ki imajo v inženirski uporabi posebno mesto. Na koncu nanizamo še nekaj primerov uporabe teorije iz prejšnjih poglavij, ki se nanašajo na spektralne lastnosti matrik. Posebej izpostavimo razcep s singularnimi vrednostmi, ki ima zelo široke možnosti uporabe. Učbenik zaključimo s posplošenimi inverzi matrik.