Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Popolnoma avtomatizirana naprava za enostransko premazovanje in tiskanje ravnih substratov

Na področju spodbujanja razvoja raziskovalne infrastrukture za raziskave materialov je Univerza v Mariboru v okviru projekta RIUM pridobila vrhunsko raziskovalno opremo Challanger 175.

23313X0008

Pridobljena oprema je popolnoma avtomatizirana, računalniško vodena laboratorijska naprava za enostranski, kontroliran in ponovljiv način nanosa premazov na ravni površini z izbranim modulom in možnostjo sušenja z naprednim hitrim, učinkovitim ter nizkoenergetskim NIR (bližnjim infrardečim) obsevanjem, v kontinuirnem postopku. Premazovanje je mogoče na različnih vrstah substratov, kot so tekstil, papir, filmi, folije, membrane, steklo, kovina, keramika…, različnih debelin in gramatur. Doziranje črnila je prilagojeno glede na viskoznost, nastavitev debeline mokrega/suhega nanosa in hitrosti premazovanja.

Raziskovanje s pomočjo dobljene raziskovalne opreme sega na področje naprednih visoko-tehnoloških in inovativnih inženirskih materialov, kjer se izvajajo raziskave ter pilotno testiranje in prototipiranje izdelkov na osnovi industrijsko uporabljenih tehnologij razvoja in izdelave pametnih in visoko-funkcionalnih površin (tekstilij, filmov, folij, membran), tiskane elektronike, senzorjev (varnostne/detekcija in medicinske aplikacije), varnih/zaščitnih dokumentov, OLED gibljivih zaslonov, baterij…

Oprema je edinstvena v slovenskem merilu in širšem območju tega dela Evropske unije, kar omogoča direktno in poglobljeno raziskovano-razvojno sodelovanje s številnimi industrijskimi partnerji v sektorjih kot so tekstilni, papirni, embalažni, medicinski, varnostno informacijski, proizvajalci elektronike ter drugimi visoko-tehnološkimi podjetji. izr. prof. dr. Vanja Kokol, Laboratorij za barvanje, barvno metriko in ekologijo plemenitenja, Fakulteta za strojništvo

Oprema omogoča poglobljeno raziskovalno-razvojno delo, predvsem pa nudi možnost za sodelovanje v okviru številnih znanstvenoraziskovalnih in razvojnih projektih, vezanih na naslednja krovna in specifična področja znotraj različnih EU programov zastavljenih do 2030: 

  • Digitalizacije/ Napredni materiali: optimizacija tehnologij in procesov (jedkanje/plazma, tiskanje, premazovanje)  za heterogeno integracijo pametnih sistemov in hitro izdelavo večfunkcionalnih/pametnih materialov (uporabnih zlasti na področju zdravja in varnosti); zamenjavo fosilnih z novimi/obnovljivimi materiali ali ponovno uporabo odpadnih (kritičnih) virov v izdelavi novih materialov (krožne industrije); razvoj nove generacije lahkih in energetsko učinkovitejših materialov (npr. nanostrukturiranih površin in premazov, uporaba biološko-aktivih ali okoljsko-funkcionalnih spojin).
  • Intenziviranje procesov z alternativnimi oblikami energije: NIR sušenje in UV zamreženje/fiksiranje, opcijsko v kombinaciji s plazma obdelavo.
  • Zdravje/Varnost: integracija pametnih sistemov (senzorji, aktuatorji, farmacevtiki) v izdelavi pametnih obližev, tekstilij, nosljivih priponk za stalno/domače spremljanje (odkrivanje, diagnosticiranje ali/in terapijo/zdravljanje) fizioloških parametrov (tudi vezanih na bolezen COVID-19), sledljivosti bolnika, osebja ali spremljanje okolja; izboljšanje tolerance materialov za (in vitro in in-vivo) aplikacije z nanostrukturiranjem in biomimetično funkcionalizacijo njihove površine (tudi le te povezane s preprečevanjem širjenja koronavirusa SARS-CoV-2 in bolezni COVID-19); razvoj odzivnih materialov (na pH, temperaturo, elektromagnetno sevanje, biološko okolje, samočistilnost; npr tekstilij z zmožnostjo nadzora temperature).
  • Trajnostna, aktivna in inteligentna embalaža s podaljšanimi roki uporabnosti ob zagotavljanju kakovosti in varnosti sveže hrane: razvoj možnosti uporabe recikliranih in obnovljivih materialov, zmanjšanje vpliva vlage in kisika.

Oprema prav tako nudi sodelovanje v znanstvenoraziskovalnih aktivnostih znotraj stebra Odprte znanosti, namenjenim raziskovalnim projektom posameznih raziskovalcev ali skupinam, financiranih v okviru mreže Marie Skłodowska-Curie, kakor tudi razvojnimi institucijami za morebitno pilotno testiranje (steber Odprte inovacije).

Logotipi

Oznake


Več novic

Zapri