Odprtje razstave “Zaloga – Belvedere”
V sredo, 16. aprila je v Dvorani Borisa Podrecce na rektoratu Univerze v Mariboru potekalo slovesno odprtje razstave akademskega kiparja in profesorja Dušana Zidarja s Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru.

Razstava nosi naslov “Zaloga – Belvedere” in je sestavljena iz niza podob vizualnega dnevnika, ki je nastajal avgusta 2024 med bivanjem profesorja Dušana Zidarja na kulturni rezidenci Ministrstva za kulturo in SKICA na Dunaju. Osebna izkušnja premika v novo okolje je sprožila razmislek o migriranju ter o oskrbi in preskrbi v sodobni družbi.
Premik v novo okolje me je soočil s protislovji v pojmovanju narave ter njenem idealiziranju in označevanju, kar nakazuje že pojem »lepega pogleda« (bel vedere), kot ga uteleša baročni park Belvedere na Dunaju. Narava je v zasnovi parka predstavljena kot vzvišen ideal, strukturiran skozi estetske alegorije in mitološke prizore, ki so bili »uvoženi« iz antične grške in staroegipčanske kulture. Prav ta idealizirani pogled pa je spregledal temeljni zgodovinski prelom – zagon industrijske dobe, ki se je v ozadju tiho pripravljala. Narava, ujeta v baročno geometrijo in fantazmagorijo, je bila že vnaprej obsojena na »zalogo« (v Heideggerjevem in Mortonovem smislu) industrijskega stroja.prof. spec. Dušan Zidar

Vizualni dnevnik zato sooča to baročno idealizacijo z realnimi urbanimi prostori vsakodnevne preskrbe – mestnimi tržnicami, kjer prodajalci ponujajo globalizirano obilje užitne narave. Embalažni predmeti, vzeti iz tega skladišča narave, so – potem ko je bil obrok pripravljen – izstopili iz svoje prvotne funkcije in so skupaj z mitološkimi figurami, baročnimi mizanscenami, zelenjavo ter mestnim plevelom kot »neartikulirano naravo« prestopili skozi estetsko okno ter postali nagovor nečloveških akterjev.
Ob koncu prof. spec. Zidar še doda: »V nastalih podobah sem spoj preteklosti in sedanjosti prikazal ne kot zlitje enega z drugim, temveč kot razteg enega čez drugega – kot prikaz antropocentrične predoziranosti, ki se izraža skozi različne kombinacije perspektiv, pomenov in prostorčas razsežnosti. Pri tem imajo posebno vlogo tudi neposredni komentarji oziroma ironični kontrapunkti, ki podobe dodatno izpostavljajo in artikulirajo kritično tematiko dnevnika.«
Odprtje razstave je potekalo v prijetnem vzdušju in so se ga udeležili dekanica Pedagoške fakultete UM prof. dr. Milena Ivanuš Grmek, profesorji in študenti Oddelka za likovno umetnost ter zaposleni rektorata. V interakciji z avtorjem razstave prof. spec. Dušanom Zidarjem je razstavo vsebinsko predstavila umetnostna zgodovinarka doc. dr. Nataša Smolič, dodana vrednost odprtju pa je bil tudi glasbeni performans v izvedbi priznanega flavtista prof. Cveta Kobala skupaj z avtorjem razstave in skupino študentov 2. letnika Oddelka za likovno umetnost.
Razstava je prva v nizu razstav, ki nastajajo v sodelovanju z Oddelkom za likovno umetnost PEF UM in je del umetniškega programa ob 50-letnici Univerze v Mariboru. Z uvodnim nagovorom je razstavo odprl prof. dr. Dean Korošak, prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru.
Vabljeni k ogledu razstave!