Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Obdelava odpadnih voda in njena ponovna uporaba

V sklopu Pametni energetski in krožni sistemi projekta RIUM je Univerza v Mariboru pridobila TOC/TNb analizator za določanje celokupnega organskega ogljika in celokupnega vezanega dušika. Najnovejše raziskave so usmerjene v področje obdelave odpadnih voda in možnosti ponovne uporabe le-te.

23313X0014

Organske snovi so lahko strupene za okolje v rekah ali potokih, tudi če spojine same niso neposredno strupene. Z izčrpavanjem kisika v vodi lahko organski odpadki povzročijo zadušitev rib in lahko vplivajo na vodne ekosisteme na mnoge druge načine. Organske spojine v pitni vodi lahko predstavljajo direktno ali indirektno tveganje za zdravje, saj so med njimi nekatere toksične, in predstavljajo hrano za rast neželenih mikroorganizmov, lahko reagirajo s prisotnimi dezinfekcijskimi sredstvi v toksične stranske produkte itd. V primeru odpadne vode, je merjenje skupnega organskega ogljika zanesljiva metoda za preverjanje onesnaženosti odpadne vode. Iz tega razloga je pomembno, da se parameter TOC (celokupni organski ogljik) redno spremlja, saj omogoča hitro in enostavno zaznavanje sprememb lastnosti vode.

Celokupni organski ogljik je merilo za količino organskega ogljika, ki je prisoten v neki snovi. Organske spojine, ki vsebujejo ogljik, se lahko bodisi raztopijo v vodi ali pa obstajajo v vodi kot neraztopljeni, suspendirani material ali tekočina. Ta organska snov lahko vstopi v vodo naravno ali z umetnimi viri oz. procesi.

TOC/TNb analizator tako ponuja možnost uporabe v najrazličnejših matricah, kot so voda (pitna, meteorna, komunalna, industrijska, odpadna, sladka in morska voda), sediment, komunalno blato, prst. Uporaben je tudi v farmacevtski industriji ter za analize bolnišničnih odpadnih voda. Zelo je uporaben tudi za določevanje celokupnega ogljika v premogih ter drugih oblikah obnovljivih virov.

Tehnološki dosežki in nove raziskave na področju proizvodnje pitne vode in čiščenja odpadnih voda spadajo med ene izmed najbolj atraktivnih in hkrati hitro razvijajočih področij raziskav. Raziskave so usmerjene v iskanje najučinkovitejše in energetsko varčne rešitve. To pa vodi v številne tehnološke dosežke na področju obdelave odpadnih voda in možnosti ponovne uporabe le-te.

Odpadne vode so končni produkt predhodnih postopkov čiščenja in tiste, ki ustrezajo določenim standardom kakovosti, se lahko odvajajo v vodna telesa, kot so potoki, reke ali mokrišča. Postopki čiščenja odpadne vode morajo nenehno izpolnjevati vse strožje zahteve glede kakovosti odpadnega toka. To je stalen izziv, saj naraščajoče prebivalstvo in rastoče industrije uporabljajo vse več vode in proizvajajo več odpadne vode, zaradi česar je treba izboljšati učinkovitost odstranjevanja stranskih produktov in onesnaževal, da se izpolnijo uveljavljene okoljske regulativne omejitve. Merjenje celotnega organskega ogljika je zanesljiva metoda za preverjanje onesnaženosti odpadne vode. Ta metoda lahko natančneje identificira nekatera onesnaževala v primerjavi z drugimi metodami in to hitreje ter v realnem času.

Vrhunski avtomatizirani TOC/TNb analizator nam omogoča hitre in zanesljive analize v okviru raziskav na področju obdelave odpadnih voda z membranskimi separacijskimi procesi in za dokazovanje kvalitete vode/onesnaženosti oz. spremljanje sprememb v njeni sestavi. Pridobitev predstavlja dodano vrednost tako za fakulteto kot tudi Univerzo v Mariboru, saj je pot do novih izzivov, uspehov in ciljev z novo opremo veliko lažja.izr. prof. dr. Irena Petrinič, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
Logotipi

Oznake


Več novic

Zapri