Food4CE: podpora alternativnim prehranskim mrežam za ustvarjanje trajnostnega in odpornega prehranskega sistema
Meseca maja so se partnerji projekta Food4CE sestali v Budimpešti na projektnem sestanku, ki je hkrati vključeval vmesni kontrolni pregled s strani skupnega sekretariata. Ob prisotnosti predstavnice sekretariata programa so bile pregledane dosedanje in načrtovane aktivnosti projekta.
Nadaljnje aktivnosti bodo osredotočene predvsem na vzpostavitev petih lokalnih inovacijskih stičišč ter transnacionalnega inovacijskega stičišča, razviti pa bosta tudi platforma za prenos znanja in platforma za povezovanje.
Projektni sestanek se je začel s pregledom aktivnosti, ki so vključevale identifikacijo in klasifikacijo obstoječih alternativnih prehranskih mrež (APM) v Srednji Evropi ter analizo značilnosti in potreb kratkih prehranskih verig. Glavni rezultati analize, ki so jo izvedli projektni partnerji v petih vključenih regijah – Avstriji, Sloveniji, Italiji, Madžarski in Poljski, izpostavljajo glavne značilnosti APM-jev v teh državah ter glavne izzive in priložnosti, s katerimi se soočajo. Glavni zaključki so predstavljeni na plakatih. Najboljše prakse in podatki iz izvedene analize bodo uporabljeni za optimizacijo logistične učinkovitosti APM-jev z ustvarjanjem dveh inovativnih orodij: platforme za prenos znanja (PPZ) in platforme za povezovanje (PP).
Cilj obeh platform je olajšati prenos znanja in izmenjavo poslovnih praks med različnimi deležniki in regijami, da bi tako omogočili ustvarjanje edinstvene mreže vzajemne podpore za APM-je v Srednji Evropi.
Cilj platforme za prenos znanja je učinkovito zbirati in širiti informacije, zbrane s strani projekta Food4CE, alternativnih prehranskih mrež, ponudnikov logističnih storitev in drugih relevantnih deležnikov (npr. posrednikov, gospodarskih zbornic itd.). Platforma bo spodbujala izmenjavo dobrih logističnih praks in znanja o logistiki med deležniki v posameznih državah, pa tudi v celotni srednjeevropski regiji, saj gre za mednarodno platformo.
Po drugi strani bo platforma za povezovanje omogočala nove B2B logistične rešitve in storitve, s čimer bo omogočala neposredne povezave med kmeti in potrošniki, med kmeti in specializiranimi ponudniki logističnih storitev ter med APM-ji in velikimi potrošniki.
Preizkusna različica obeh platform je trenutno še v razvojni fazi; uporabnikom bo dosegljiva jeseni, ko bodo začela delovati inovacijska stičišča. Slednja bodo organizirana kot živi laboratoriji in bodo omogočila aktivni prenos znanja med raziskovalci, poslovnimi strokovnjaki, pridelovalci hrane, logističnimi operaterji in oblikovalci politik za napredek pri ustvarjanju novih in razvitih rešitev za kratke oskrbne verige po vsej Evropi in širše.
Pilotna aktivnost se bo tako osredotočila na zbiranje znanj, izkušenj in dobrih praks s področja logističnih storitev za APM-je, z namenom razviti uporabno orodje za ustvarjanje repozitorija ustreznih rešitev in konceptov za alternativne pridelovalce hrane in logistične operaterje. Razvoj metodologij Food4CE, učnih aktivnosti, krepitve zmogljivosti in pilotnih aktivnosti bo temeljil na skupnem transnacionalnem dialogu, ki vključuje potrebe, ideje, prioritete in ukrepe partnerjev. Organizirane bodo fokusne skupine in pol-strukturirani intervjuji z vodji mrež, pridelovalci in proizvajalci z namenom identificirati ključne logistične izzive in oblikovati inovativne pristope za kratke oskrbne verige ter poiskati ustrezne logistične rešitve. Lokalna inovacijska stičišča bodo delila svoje znanje in potrebe z drugimi inovacijskimi stičišči (v sodelujočih državah), s čimer bodo ustvarila edinstveno transnacionalno podporno mrežo za kratke oskrbne verige v Evropi.
Lokalna inovacijska stičišča bodo vzpostavljena v petih regijah, vključenih v projekt. Končni cilj je zagotoviti, da se sodelovanje med strankami, vzpostavljeno med projektom, ohrani in krepi tudi po zaključku projekta.
Sestanek v Budimpešti je bila tudi priložnost za projektne partnerje, da si pobliže ogledajo zgled trajnosti in stičišče lokalnih pridelovalcev ter potrošnikov prek študijskega obiska zgodovinske budimpeštanske tržnice. Tržnica, kjer so lokalni proizvodi vseh vrst na voljo za predelavo in prodajo javnosti, je v 100 % lasti mestne občine Budimpešta in je najpomembnejša tržnica tako v mestu kot tudi na Madžarskem. Študijski obisk je bila dobra priložnost za spoznavanje, kako lahko učinkovito in uspešno upravljanje logistike spodbuja odnose med lokalnimi APM-ji in končnimi potrošniki, ki lahko uživajo sveže in trajnostne proizvode.
Naslednji sestanek konzorcija Food4CE bo potekal 26. in 27. septembra 2024 na Dunaju, kjer bodo partnerji analizirali izvedene aktivnosti in se osredotočili na nadaljnje.
O projektu Food4CE Food4CE je evropski projekt, financiran s strani programa INTERREG Central Europe, namenjen podpori alternativnih prehranskih mrež (APM) pri njihovih prizadevanjih za ustvarjanje trajnostnega in odpornega prehranskega sistema. APM-ji so ključni za spodbujanje kratkih prehranskih verig in zmanjševanje ogljičnega odtisa distribucije hrane. Vendar se soočajo z izzivi, kot so pomanjkanje znanja o logističnem sodelovanju, digitalizaciji in sistemu distribucije oz. dostave, ki so jih še poslabšale posledice pandemije COVID-19. Projekt Food4CE si prizadeva za reševanje teh izzivov z vzpostavitvijo 5 lokalnih in 1 transnacionalnega inovacijskega stičišča (IS), ki združujejo akterje iz različnih sektorjev, vključno z raziskovalci, poslovnimi strokovnjaki, pridelovalci hrane, logističnimi in transportnimi operaterji ter oblikovalci politik. Ta stičišča bodo osredotočena na napredek logistične učinkovitosti APM-jev z razvojem inovativnih orodij in logističnih rešitev. |
Kategorije
Datum
- 18. Jun 2024