Daruj več kot le kri. Daruj življenje!
Darovanje krvi slovi kot ena izmed najplemenitejših oblik pomoči sočloveku. V Sloveniji je krvodajalstvo razvito na visoki ravni, z uspešno tradicijo, saj se vsako leto vse več ljudi odloči za darovanje krvi.
Po podatkih Zavoda Republike Slovenija za transfuzijsko medicino, v Sloveniji potrebujemo v povprečju okoli 300 do 350 krvodajalcev na dan. Krvodajalci tako predstavljajo pomemben del zdravstvenega sistema, saj bolnikom omogočajo ustrezno zdravljenje s krvjo.
Ker se tudi v Študentskem svetu Univerze v Mariboru zavedamo pomembnosti krvodajalstva, bomo v prihajajočem mesecu izvedli vsakoletno študentsko krvodajalsko akcijo. Akcija bo v sodelovanju z Območnim združenjem rdečega križa Maribor, Centrom za transfuzijsko medicino UKC Maribor in projektom Epruvetka, ki deluje pod okriljem Društva študentov medicine Maribor, potekala 14. in 15. marca 2022 v prostorih Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, na naslovu Taborska ulica 8, 2000 Maribor.
Če imaš željo po darovanju pa nisi prepričan/a, da imaš vse potrebne informacije, te vabimo, da si več o pomembnih informacijah in napotkih pred darovanjem, prebereš v nadaljevanju.
Pomembno je poudariti, da je darovanje krvi popolnoma anonimno, prostovoljno, brezplačno, vendar junaško dejanje, ki lahko reši mnoga življenja. Po celotnem postopku izpolnjevanja obrazcev, obiska laboratorija in pogovora z zdravnikom, sam odvzem krvi traja le 5-10 minut, po tem pa darovalec dobi malico, poleg tega pa mu pripada prost dan, da se lahko spočije in okrepi po svojem junaškem dejanju.
Verjetno je splošno znano, da se darovana kri daje bolnikom ob operacijah, vendar pa se poleg tega uporablja tudi pri hudo slabokrvnih pacientih, bolnikih z motnjami strjevanja krvi ali pa, če oseba potrebuje transfuzijo zaradi kakšnih avtoimunih bolezni, levkemije ipd. Eno izmed zanimivih dejstev darovanja krvi je, da en sam darovalec z enim darovanjem lahko reši tri življenja hkrati, saj naša kri po darovanju gre v predelavo, kjer se jo loči na 3 komponente. Vsaka izmed komponent pa se uporabi pri določenem tipu od zgoraj naštetih prejemnikov transfuzij krvi.
Poleg stalnih omejitev za krvodajalce glede starosti (18-65 let), teže (več kot 50 kg), krvnega tlaka (100/60-180/100), pa današnji časi zahtevajo sedaj že dobro poznane dodatne ukrepe v povezavi z virusom COVID-19, ki naprošajo, da na samo darovanje prihajamo popolnoma zdravi (brez vročine, znakov prehlada ali kakršnih koli drugih simptomov). Za darovanje krvi se zmeraj odločimo le takrat, ko se dobro počutimo in smo zdravi, saj moramo imeti v mislih, da je prejemnik naše krvi bolna oseba, ki ima že zelo oslabljen imunski sistem in potrebuje transfuzijo zdrave krvi (v primeru prebolele okužbe z virusom COVID-19, lahko kri darujete 14 dni po preboleli okužbi). Na krvodajalsko akcijo se je predhodno potrebno naročiti preko telefonske številke 041 320 796 ali 02 321 22 71, naročanje pa je možno vsak delavnik do 15. ure.
V okviru projekta Krvodajalskih akcij bo v sredo, 9. marca 2022 ob 16. uri organizirano tudi predavanje na temo krvodajalstva, darovanja kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic ter darovanja organov in tkiv po smrti, ki bo izvedeno v predavalnici Alfa, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI), na naslovu Koroška cesta 46, 2000 Maribor.
Vabljeni vsi študenti in zaposleni Univerze v Mariboru, da se udeležite predavanja na temo krvodajalstva, darovanje kostnega mozga in organov ter študentske krvodajalske akcije, in pomagate tistim, ki vašo pomoč potrebujejo. Vaša kri je nenadomestljivo zdravilo in najdragocenejše, kar lahko podarite!
Vsi imamo možnost in priložnost nekomu rešiti življenje. Vse je v naših rokah, samo odločiti se moramo.
Oznake
Kategorije
Datum
- 2. Mar 2022