Ključni mejniki Odprte znanosti na UM

2006

Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru

Institucionalni repozitorij Univerze v Mariboru, ki nudi raziskovalcem univerze okolje za uresničevanje znanstvenoraziskovalnega dela po načelih odprte znanosti.

Mag. Dunja Legat, ravnateljica UKM

2013

Strategija razvoja Univerze v Mariboru 2013–2020

Skladno s Strategijo razvoja Univerze v Mariboru 2013–2020, iz katere izhaja slogan »Ustvari si prihodnost!«, je za uresničevanje zastavljene znanstvene, umetniške, raziskovalne in razvojne strategije za univerzo med drugim ključnega pomena tudi uveljavitev odprtega dostopa do znanstvenih dokumentov, podatkov in rezultatov raziskav.

Za univerzo je ključnega pomena uveljavitev odprtega dostopa do znanstvenih dokumentov, podatkov in rezultatov raziskav.

Strategija razvoja Univerze v Mariboru 2013–2020, 2013

Projekt ODUN

2014

Berlinska deklaracija

Odprti dostop opredeljujemo kot izčrpen vir znanstvenih dognanj in kulturne dediščine, ki ga je odobrila znanstvena skupnost.

Berlinska deklaracija, 2014

2015

Strategija razvoja Univerzitetne knjižnice Maribor 2015–2020

V Strategiji razvoja UKM 2015–2020 je pri cilju združitev knjižničarstva in založništva Univerze v Mariboru kot eden od kazalnikov postavljena uveljavitev odprtega dostopa do izobraževalnih vsebin. Z uveljavljanjem odprtega dostopa na področju znanstvenega objavljanja in univerzitetnega založništva, s pojavom odprtih izobraževalnih vsebin, besedilnih dokumentov in avdiovizualnih gradiv, katerih značilnost je, da so odprto dostopni in namenjeni poučevanju, učenju in raziskovanju, predvsem na daljavo, so se pojavili novi založniški modeli, ki temeljijo na prosto dostopnem posredovanju znanja s poudarkom na delitvi znanja z drugimi.

Dostop do raziskovalnih rezultatov, ki je bistveni del odprte znanosti in si prizadeva narediti znanost bolj zanesljivo, učinkovito in odzivno, je odskočna deska za povečanje inovacijskih priložnosti, na primer s tem, da omogoča nastanek več zagonskih podjetij, ki temeljijo na znanstvenoraziskovalni dejavnosti.

Open Innovation, Open Science, Open to the World – a vision for Europe, 2016

2016

Vzpostavitev digitalnega repozitorija UKM

Repozitorij digitaliziranih oblik dragocene pisne kulturne dediščine Univerzitetne knjižnice Maribor, zbirka za raziskovanje v humanistiki, tudi z elementi občanske znanosti.

Mag. Dunja Legat, ravnateljica UKM

2019

Deklaracija DORA

Leidenski manifest

Univerza v Mariboru se je zavezala k upoštevanju načel Leidenskega manifesta o odgovorni rabi metrike, ki je bil 23. aprila 2015 objavljen v reviji Nature. Ta manifest je poleg deklaracije DORA druga zelo odmevna mednarodna pobuda za izboljšavo kakovosti raziskovalnega dela.

Sprejemanje odločitev o znanosti mora temeljiti na visokokakovostnih procesih, ki jih podpirajo najkakovostnejši podatki.

Leidenski manifest, 2015

2020

Politika odprtega dostopa do raziskovalne infrastrukture UM

Raziskovalna infrastruktura Univerze v Mariboru označuje celoto večnamenskih in večdimenzionalnih objektov, laboratorijskih okolij, raziskovalne opreme, kompleksnih digitalnih raziskovalnih sistemov in podatkovnih baz ter raziskovalnih skupin, ki se uporabljajo ali delujejo v raziskovalne namene.

Politika odprtega dostopa do raziskovalne infrastrukture UM, 2020

2021

Strategija Univerze v Mariboru 2021–2030

Baza raziskovalne infrastrukture UM

Strategija razvoja Univerzitetne knjižnice Maribor 2021–2025

Univerzitetna knjižnica Maribor si je v svoji Strategiji razvoja za obdobje 2021–2025, v kateri je bogat opis dotedanjih dosežkov na področju odprtodostopnega delovanja, zastavila 24 razvojih ciljev, pri čemer so na odprtodostopno delovanje vezani cilj 4 (pridobivanje in dostopnost knjižničnega gradiva in informacijskih virov z različnih znanstvenih področij), cilj 5 (oblikovanje virtualnega znanja – pretočne vsebine), cilj 6 (zagotavljanje enostavnega dostopa do knjižničnega gradiva in informacijskih virov), cilj 9 (spodbujanje odprtosti in prepoznavnosti Univerze v Mariboru v nacionalnem in mednarodnem raziskovalnem prostoru), cilj 10 (vzpostavitev Slovenske skupnosti odprte znanosti), cilj 11 (raziskovalna integriteta – storitve pri podpori raziskovanju).

Odprtost in deljenje znanja v analognem in digitalnem svetu sta tisti, ki jima sledimo in ju uvajamo na vsa področja našega delovanja.

Strategija razvoja UKM 2021–2025, 2021

NI4OS-Europe

Združenje EOSC

2022

Slovenska skupnost odprte znanosti

Koalicija CoARA

Univerza v Mariboru se je kot članica vključila v Koalicijo CoARA (Coalition for Advancing Research Assessment), ki se zavzema za izboljšanje vrednotenja raziskovanja. Podpira vključevanje raznolikih rezultatov, praks in dejavnosti pri vrednotenju raziskav, raziskovalcev in raziskovalnih organizacij s ciljem povečevanja kakovosti in učinka raziskav. Za to je potrebno ocenjevanje, ki temelji predvsem na kvalitativni presoji, podprto z odgovorno uporabo kvantitativnih indikatorjev, kar je tudi skladno s strategijo UM.

Ceniti znanje (vključno z znanjem s področja odprte znanosti), kompetence in prispevek posameznikov, upoštevati pa tudi timsko delo in sodelovanje.

Sporazum CoARA, 2022

2023

Pilotni projekt NOO ODVIj

1. januarja 2023 smo na Univerzi v Mariboru v sodelovanju z Univerzitetno knjižnico Maribor začeli izvajati pilotni projekt NOO Z odprtim dostopom do vseživljenjskega izobraževanja ODVIj, ki bo potekal do 31. decembra 2025. Cilj tega pilotnega projekta je približati odprtodostopno delovanje pod načeli odprte znanosti. Projekt se izvaja v okviru različnih aktivnosti, njihov namen pa je vzpostaviti most med akademsko in ne-/gospodarsko sfero ter splošno javnostjo za dobrobit širše družbe skladno z načeli Družbe 5.0. Pilotni projekt NOO ODVIj sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU.

Natečaj CGP za odprto znanost UM

FestUM

Premierna izvedba Festivala odprtega izobraževanja pod okriljem Festivala znanosti Univerze v Mariboru, FestUM, ki je potekal v okviru pilotnega projekta ODVIj s ciljem promocije odprtega izobraževanja oz. širše promocije odprte znanosti in spodbujanja k aktivnemu sodelovanju na tem področju med različnimi družbenimi deležniki, pod sloganom Odprta znanost odpira UM.

Odprta znanost odpira UM.

Ekipa FestUM, 2023

Pilotni projekt SPOZNAJ

2024

Načrt prilagoditev delovanja po načelih odprte znanosti UM

Kolegij dekanov Univerze v Mariboru je 26. novembra 2024 na 28. seji potrdil Načrt prilagoditev delovanja po načelih odprte znanosti UM, skladno s katerim sta bila že v letu 2024 prenovljena Statut UM in Kodeks etičnega ravnanja UM. Načrt bomo še naprej uresničevali skladno z nacionalnim zakonodajnim okvirom in usmeritvami.

FestUM

V okviru pilotnega projekta ODVIj je ponovno potekal FestUM s ciljem promocije odprtega izobraževanja oz. širše promocije odprte znanosti in spodbujanja k aktivnemu sodelovanju na tem področju med različnimi družbenimi deležniki. Tokratni festival je bil umeščen v program Meseca znanosti 2024.

Barcelonska deklaracija

Mreža občanske znanosti

Zapri