Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

VSI DOGODKI

Kategorije

  • torek, 15. oktobra 2024
    07.30
    Rektorat UM
    Hibridni dogodek

Deli z drugimi

FestUM 2024: Festival odprtega izobraževanja

Vljudno vabljeni na FestUM, Festival znanosti Univerze v Mariboru, ki ga po lanski premierni izvedbi ponovno organiziramo pod naslovom Festival odprtega izobraževanja.

FB_cover

Festivalsko dogajanje, ki je letos umeščeno tudi v program Meseca znanosti 2024, se osredotoča na preplet področij odprte znanosti in umetne inteligence v visokošolskem izobraževalnem prostoru in udeleženkam in udeležencem ponuja pester dvodnevni program, ki bo prvi dan posvečen Izzivom in priložnostim visokega šolstva na stičišču odprte znanosti in umetne inteligence ter drugi dan Izzivom visokošolskega založništva, publiciranja in izobraževanja s prikazom praktičnih vidikov uporabe UI, o čemer bo tekla razprava na dveh okroglih mizah. Obiskovalke in obiskovalci bodo lahko spoznali etične, socialne in čustvene vidike UI v izobraževanju, se poučili o generativni umetni inteligenci za in v izobraževanju s prikazom praktičnih vidikov uporabe ter se seznanili z izzivi publiciranja in založništva pod pogoji sodelovanja z načeli odprte znanosti in UI.

V osrednjem festivalskem programu bodo predstavljeni tudi raznoliki NOO pilotni projekti, s katerimi si na UM v okviru raziskovanja umetne inteligence prizadevamo za nadaljnji digitalni, zeleni in trajnostni razvoj. Celotni osrednji festivalski program v svojem bistvu nosi sporočilo o pomembnosti pretoka znanj in podatkov med akademsko ter gospodarsko/negospodarsko sfero ter splošno javnostjo za dobrobit širše družbe.

Ob naštetem ne smemo pozabiti na spremljevalni program, kjer bo poskrbljeno za UMsko sprostitev, saj se boste vsako jutro lahko prebujali s plesom, v popoldnevih uživali v študentskih filmih UM ali v šahovskem turnirju ter prvi večer zaključili s koncertom ”Open Air pod arkadami”. Festivalske dejavnosti potekajo tudi v sodelovanju s Študentskim oktobrom, v okviru katerega so prav tako organizirana predavanja, pogovori, predstavitve, glasbeno-literarni večeri in tržnica odpisanega gradiva.

Festival poteka v okviru pilotnega projekta NOO ODVIj Z odprtim dostopom do vseživljenjskega izobraževanja, ki ga izvajamo na Rektoratu Univerze v Mariboru v sodelovanju z Univerzitetno knjižnico Maribor, in kjer se v okviru digitalnega prehoda in vseživljenjskega učenja zavzemamo za spodbujanje sistematične uporabe prostodostopnih e-vsebin in njihovo promocijo ter povečanje dostopa do kakovostnega izobraževanja in učenja v različnih oblikah in okoljih za ciljne skupine, kot so osipniki, študenti, ki si med študijem želijo pridobiti nova znanja, posamezniki/državljani, ki, ne glede na pridobljeno formalno izobrazbo, želijo sodelovati pri raziskavah, in diplomanti, ki se morajo dokvalificirati, in tudi širše v sodelovanju s partnerskimi visokošolskimi organizacijami.

Vabljeni, da si 15. in 16. oktober letos rezervirate za FestUM ter skupaj z nami obeležite novo edicijo festivala posvečenega znanosti/odprtemu izobraževanju. Dogodka se lahko udeležite v živo, v prostorih UM in UKM ali na daljavo.

Ob registraciji pred začetkom dogodka boste na lokaciji prejeli tudi Festivalski paket, ki ga je tako kot lani zasnovala zmagovalna ekipa oblikovalskega natečaja za izdelavo celostne grafične podobe za področje odprte znanosti na Univerzi v Mariboru.

Za konec naj iz množice izredno zanimivih dejavnosti, ki jih ponuja tokratni program, izpostavimo in razkrijemo podrobnosti o osrednjem dogodku festivala, okrogli mizi z naslovom Izzivi in priložnosti visokega šolstva na stičišču odprte znanosti in umetne inteligence, na kateri bodo sodelovali:

  • prof. dr. Zdravko Kačič, rektor UM,
  • mag. Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe na MDP,
  • mag. Tanja Vertelj, vodja Sektorja za znanost na MVZI,
  • prof. dr. Klavdija Kutnar, rektorica UP,
  • prof. dr. Dean Korošak, prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost UM (moderator okrogle mize).

Spoznajte predavateljice, predavatelje in druge sodelujoče

Katja Košir je zaposlena na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, kjer izobražuje bodoče psihologe, učitelje in pedagoge. Raziskovalno in strokovno se ukvarja predvsem s psihosocialnimi vidiki šolanja ter z medvrstniškim nasiljem.

Izr. prof. dr. Katja Košir

Marjan Krašna je redni profesor za didaktiko IKT na Filozofski fakulteti in Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru. Ukvarja se z uporabo računalnikov v izobraževanju in didaktičnimi strategijami poučevanja z IKT. Sodeloval je pri več nacionalnih in mednarodnih projektih. Je član različnih strokovnih odborov mednarodnih posvetov in uredništev revij ter je dolgoletni član IEEE. Je vabljen predavatelj na tujih univerzah in na Filozofski fakulteti vodi Komisijo za kakovost.

Prof. dr. Marjan Krašna

Smiljana Gartner je docentka, raziskovalka in predavateljica na Univerzi v Mariboru, kjer s svojim delom na področju etike, etike sistemov umetne inteligence in kritičnega mišljenja pomembno prispeva k razvoju in razumevanju teh ključnih disciplin. Njena akademska pot je zaznamovana z aktivnim sodelovanjem v etičnih komisijah na Univerzi v Mariboru in v širši akademski skupnosti, kjer s svojim strokovnim znanjem in filozofskim vpogledom prispeva k oblikovanju smernic etičnega delovanja in standardov v izobraževanju in raziskovanju.

Doc. dr. Smiljana Gartner

Kratki igrani film Omrežje je avtorsko delo študentov 2. letnika magistrskega študija Medijske komunikacije. Nastal je v produkciji Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI), in sicer v študijskem letu 2023/2024 v sklopu predmeta Praktikum: produkcija za medije.

V sklopu FestUMteke bodo prikazani tudi drugi kratki igrani filmi v produkciji UM FERI preteklih študijskih let.

Kratki igrani film OMREŽJE

Doc. dr. Kosta Dolenc je visokošolski učitelj na področju didaktike tehnike. Zaposlen je na Univerzi v Mariboru na oddelku za razredni pouk Pedagoške fakultete in na oddelku za tehniko Fakultete za naravoslovje in matematiko. Aktivno sodeluje tako v nacionalnih kot tudi evropskih izobraževalnih projektih. Kot AI tutor za raziskovanje na Pedagoški fakulteti pomaga visokošolskim učiteljem pri razvoju kompetenc s področja AI ter pripravi bodočih učiteljev za učinkovito uporabo tehnoloških orodij v izobraževanju.

Doc. dr. Kosta Dolenc

Udeleženci okrogle mize Izzivi in priložnosti visokega šolstva na stičišču odprte znanosti in umetne inteligence, ki bo potekala v torek, 15. 10. 2024: prof. dr. Zdravko Kačič (rektor UM), mag. Špela Kern (vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe, MDP), mag. Tanja Vertelj (vodja Sektorja za znanost, MVZI), prof. dr. Klavdija Kutnar (rektorica UP), prof. dr. Dean Korošak (moderator, prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost UM).

Govorci okrogle mize Izzivi in priložnosti visokega šolstva na stičišču odprte znanosti in umetne inteligence

Udeleženci okrogle mize Izzivi visokošolskega založništva in publiciranja pod pogoji odprte znanosti in orodji UI, ki bo potekala v sredo, 16. 10. 2024: dr. Sašo Dolenc (komunikator znanosti), mag. Aleš Pogačnik (vodja Založbe ZRC), izr. prof. dr. Jonatan Vinkler (glavni urednik Založbe UP), dr. Matevž Rudolf (vodja Založbe UL), doc. dr. Nejc Novak (FS UM), mag. Dunja Legat (ravnateljica UKM in moderatorka okrogle mize).

Govorci okrogle mize Izzivi visokošolskega založništva in publiciranja pod pogoji odprte znanosti in orodji UI

Kulturno društvo Plesna izba Maribor je društvo z dolgoletno tradicijo, ki ponuja pester nabor programov sodobnega plesnega izobraževanja, rekreativnega plesa in bobnarskega izobraževanja za otroke, mlade in odrasle. Programi združujejo gibanje, tehniko, improvizacijo in kreativnost, kar omogoča celovit razvoj plesnih veščin in umetniškega izraza. S plesno-razgibalnimi vajami bomo poskrbeli za izboljšanje koncentracije, jasnega razmišljanja in večjo produktivnost pri študiju in delu. Jutranje prebujanje s plesom bo vodila Anita Čanadi.

Plesna izba Maribor

Izr. prof. dr. Marta Licardo je zaposlena na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru, ukvarja se s področjem pedagogike in didaktike družboslovja. V zadnjih letih aktivno sodeluje v projektih, ki so vezani na tematiko umetne inteligence v izobraževanju (projekt SETCOM in Generativna umetna inteligenca v izobraževanju). Je koordinatorka tutorjev za uporabo orodij umetne inteligence na UM PEF (AI Edu&Art Lab) ter sourednica znanstvene monografije z naslovom Artificial Intelligence Literacy and Social-Emotional Skills as Transversal Competencies in Education.

Izr. prof. dr. Marta Licardo

Dr. Sašo Dolenc je urednik Kvarkadabre – časopisa za tolmačenje znanosti. O različnih vidikih znanosti je napisal več knjig in člankov. Svoj pristop k refleksiji znanosti opredeljuje kot aplikativno filozofijo znanosti. Je tudi član Svetovne komisije za etiko znanosti in tehnologije pri Unescu ter prejemnik naslova komunikator znanosti za leto 2019.

Dr. Sašo Dolenc

V sklopu Študentskega oktobra v UKM 2024 in Festivala znanosti Univerze v Mariboru, FestUM, se bo odvijal že 12. šahovski turnir UKM. Tekmovanje bo potekalo po švicarskem sistemu. Tekmovalci se bodo tako pomerili v devetih krogih, pri čemer bo vsaka partija trajala 7 minut s 3 sekundami dodatka za vsako potezo. Sodil bo mednarodni šahovski sodnik g. Branko Vadlja.

12. šahovski turnir UKM

V torek, 15. 10. 2024, bo ob 18. uri v Kavarni Sova potekal koncert “Open Air pod arkadami”.

Koncert “Open Air pod arkadami”

Univerza v Mariboru je v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) pridobila 23 pilotnih projektov za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0, ki bodo vplivali na številna ključna družbena in gospodarska področja ter naslavljajo zeleni prehod, digitalni prehod in med drugim področje vseživljenjskega izobraževanja in mikrodokazil.

Pilotni projekti NOO od blizu

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.


Oznake


Zapri