Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024
Na Univerzi v Mariboru smo danes s podelitvijo nagrad in priznanj študentom, posameznikom, podjetjem ter podelitvijo naslovov zaslužni profesor in častni doktor obeležili dan univerze. V teh dneh namreč mineva 49 let odkar je skupščina Republike Slovenije septembra leta 1975 sprejela Zakon o ustanovitvi Univerze v Mariboru, druge največje in druge najstarejše visokošolske ter znanstvenoraziskovalne ustanove v Sloveniji.
V polni Kazinski dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor sta zbrano občinstvo zapeljala na glasbeno popotovanje Marko Hatlak, eden najbolj prepoznavnih in mednarodno uveljavljenih harmonikarjev in vsem dobro poznana Tinkara Kovač. Navdušil je tudi Akademski pevski zbor Maribor, pod taktirko odlične skladateljice, zborovodkinje in profesorice Tadeja Vulc.
Ob prazniku svoje univerze je zbrane nagovoril rektor prof. dr. Zdravko Kačič: ”V posebno čast si štejemo, da je danes med nami nobelov nagrajenec britanski biokemik Sir Gregory Paul Winter, katerega izjemni dosežki na področju biokemije so prinesli revolucijo v zdravljenju številnih bolezni. S svojimi izjemnimi dosežki na področju inženiringa protiteles je pustil neizbrisen pečat v znanstveni skupnosti. Njegov prispevek k razvoju terapevtskih protiteles in njegove prelomne raziskave ponujajo upanje neštetim bolnikom po vsem svetu.
Prav tako njegovo delo predstavlja za nas navdih v pripravi in razvoju novih študijskih programov, kot sta Farmacija in Biofarmacevtsko inženirstvo. Ob tem se veselimo sodelovanja s farmacevtskimi podjetji, kot je Lek. Druži nas želja, da ustvarjamo okolje, v katerem se bodo razvijale inovativne rešitve za najtežje zdravstvene izzive našega časa. Takšna partnerstva namreč omogočajo neposredno povezavo med akademskim znanjem in industrijsko prakso, kar prispeva k hitrejšemu prenosu raziskovalnih dosežkov v praktične rešitve. Lek, kot eno vodilnih farmacevtskih podjetij, igra pomembno vlogo pri podpori raziskav in inovacij.”
Slavnostni govorec Peter Svetina, varuh človekovih pravic RS, je izpostavil, da je bila ustanovitev Univerze v Mariboru leta 1975 pomembna tako za celotno Slovenijo v okviru takratne države, kot za samo regijo. Z ustanovitvijo univerze je Maribor dobil ustanovo, ki mu je dala razvojno spodbudo in ga postavila na zemljevid univerzitetnih mest. Opozoril je, da že od svoje ustanovitve naprej, univerza igra ključno vlogo pri razvoju znanosti, izobraževanja in kulture ne le v Mariboru, temveč tudi širše v Sloveniji in mednarodnem prostoru. Njena vloga pa ni zgolj v podajanju znanja, ampak v oblikovanju celostnih osebnosti, odgovornih in kritično mislečih posameznikov, ki s svojimi dejanji prispevajo k boljšemu in pravičnejšemu svetu. ”Kot varuh človekovih pravic si prizadevam, da so v naši družbi človekove pravice spoštovane, varovane in uresničene za vse ljudi. Univerze imajo pri tem posebno odgovornost. So ustvarjalke in varuhinje kritične misli, prostora za svobodno izražanje in raziskovanje, so kraji, kjer se oblikujejo vrednote in načela, ki nas vodijo k bolj vključujoči in pravični družbi. Tudi obdobje, v katerem se trenutno nahajamo, je zelo pomembno za oblikovanje vrednot in načel na temeljnih principih kritične misli. Manko znanja in humanistične širine lahko nekritično prispevata k zdrsu v nedemokratične prakse in rušita skozi dolge zgodovinske boje postavljene sisteme spoštovanja človekovih pravic. Vse pomembneje postaja, da se učimo, da se spomnimo in da prakticiramo, kako biti človek človeku, da spoštujemo dostojanstvo sočloveka in njegove pravice. Pri tem imajo izobraževalne ustanove izjemen vpliv, ki se ga premalo zavedamo, pa tudi izjemno odgovornost,” je dejal in dodal, da v tem kontekstu je pomembno, da ne pozabimo na vrednote, kot so enakopravnost, strpnost in solidarnost. Izobraževalne institucije, ki so združene v okviru Univerze v Mariboru, so in morajo biti zgled pri spoštovanju teh vrednot. Spodbujajo okolje, kjer se vsak posameznik počuti sprejetega in spoštovanega, ne glede na njegovo ozadje, prepričanja ali osebne okoliščine.
LISTINO ZA RAZVOJ OBŠTUDIJSKIH DEJAVNOSTI je prejel študent Matej Makoter Rožmarin s Pravne fakultete za prizadevno delo in nadpovprečen prispevek k razvoju obštudijskih dejavnosti na Univerzi v Mariboru.
Matej je absolvent magistrskega programa II. stopnje na Pravni fakulteti. Ves čas svojega bogatega udejstvovanja, ga je pri zastopanju študentskih interesov vodilo načelo poštenosti, iskrenosti in dobronamernosti. Vzpodbujal je povezovanje študentov, medsebojno pomoč in človeško noto, saj verjame, da je le s skupnimi močmi mogoče doseči več.
LISTINO ZA POMEMBNE KULTURNE DOSEŽKE je prejela Vanja Kolanovič z Medicinske fakultete za izjemne uspehe in prispevek k razvoju kulture in kulturne dejavnosti na Univerzi v Mariboru.
Vanja je od zgodnjega otroštva predana sodobnemu plesu. S svojim delom prispeva k bogatenju kulturnega življenja na univerzi in v lokalni skupnosti. Predstavlja zgled in inspiracijo za prihodnje generacije študentov in ustvarjalcev. Je tudi koreografiranja in plesna pedagoginja, poučuje pa predvsem mlajše generacije. S svojimi uspehi na mednarodnih tekmovanjih je postala ambasadorka plesne umetnosti.
LISTINO ZA PRISPEVEK K INOVACIJSKI DEJAVNOSTI ŠTUDENTOV je prejel študent Luka Kobale s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko za izjemne dosežke na področju inovacijske in podjetniške dejavnosti.
Luka je soustanovitelj in vodja razvoja podjetja 4th.vision, ki se ukvarja z uvajanjem inovativnih digitalnih rešitev v industriji pohištva. Podjetje ponuja napredno interaktivno vizualizacijo s pomočjo tehnologije obogatene resničnosti, ki uporabnikom omogoča prilagajanje izdelkov po svojih željah. Njegov prispevek v podjetju je ključen, saj s svojim predanim delom neprenehoma izboljšuje kvaliteto digitalnih rešitev.
LISTINO ZA NAJ PROSTOVOLJCA ŠTUDENTA je prejel študent Klemen Tršinar s Fakultete za naravoslovje in matematiko za sodelovanje in nadpovprečno zavzetost pri prostovoljnih dejavnostih na Univerzi v Mariboru.
Klemen je aktiven in izredno samoiniciativen študent magistrskega študijskega programa, ki velik del svojega časa nameni prostovoljstvu, predvsem na področju nudenja učne pomoči študentom. Opravlja tudi funkcijo koordinatorja tutorjev na svoji fakulteti. Študentom je vedno pripravljen pomagati, je odziven in zavzet. S svojim prizadevnim delom prispeva k širši akademski skupnosti in se trudi ustvarjati boljši jutri za vse nas.
ZNAK LEONA ŠTUKLJA je prejel Enej Marinič z Ekonomsko-poslovne fakultete za izjemne športne dosežke na širšem mednarodnem področju.
Enej se z judom ukvarja že 11 let. Kot mladinec si je priboril evropsko in svetovno medaljo. Je tudi dobitnik številnih medalj iz državnih prvenstev, ter evropskih in svetovnih pokalov. Z nastopom na letošnjih olimpijskih igrah pa so se mu uresničile največje otroške sanje. Zavedanje, da vsak trening, vsako tekmovanje in vsaka borba predstavljajo stopničko višje proti cilju, ga je oblikovalo v uspešnega športnika in tudi odličnega študenta.
PLAKETO LEONA ŠTUKLJA je prejela Moška odbojkarska ekipa Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko za vidnejše dosežke na področju športa.
Nagrado bo v imenu ekipe prevzel kapetan Marko Plankelj.
FERI-jeva odbojkarska ekipa deluje že pet let in je vzor športne odličnosti na univerzitetni ravni, saj so že štiri zaporedna leta zmagovalci Univerzitetne športne lige za prvaka Univerze v Mariboru. S svojim udejstvovanjem so pripomogli k prepoznavnosti in promociji fakultete in Univerze. S svojimi uspehi promovirajo športne vrednote ter prispevajo k ugledu slovenskega športa v mednarodnem merilu.
Kot je že rektor v svojem nagovoru povedal, si Univerza v zadnjem obdobju še močneje prizadeva obuditi zavedanje o pomenu svojega tretjega poslanstva. To je poslanstvo prenosa znanja tudi v industrijo in gospodarstvo. Zato so posebno zahvalo s podelitvijo svečanih listin namenili predstavnikom podjetij, institucij in posameznikom:
SVEČANA LISTINA je na predlog Fakultete za logistiko prejel dr. Josip Orbanić
Josip Orbanić je dolgoletni raziskovalec in strokovnjak na področju logistike in železniškega transporta v Sloveniji. Svoja bogata znanja in izkušnje je uspešno prenašal na mlade generacije, bil pa je tudi tvoren sodelavec pri oblikovanju in izvajanju študijskih programov na fakulteti. Številna mentorstva študentom kažejo na njegovo predanost logistiki. Je eden prvih začetnikov logistike in sodobnih gospodarsko-tehnoloških ter družbenih procesov.
SVEČANO LISTINO je na predlog Fakultete za organizacijske vede prejel MICROCOP informacijski inženiring in storitve d.o.o.
Nagrado je prevzela direktorica Simona Kogovšek.
Družba Mikrocop se že več kot 45 let ukvarja z digitalizacijo poslovanja in nudenjem podpore strankam na poti digitalne preobrazbe s sodobnimi rešitvami za učinkovito, skladno in varno upravljanje informacij ter dokumentov. S fakulteto ju odlikuje večletno odlično sodelovanje na področju mednarodnih tekmovanj v študiji primera, razvoja interdisciplinarnih ved, gostujočih predavanj ter obiskih v delovnih okoljih, ki študentom omogočajo razširitev znanj na področju digitalizacije poslovnih sistemov.
SVEČANO LISTINO je na predlog Medicinske fakultete prejel izr. prof. dr. Artur Pahor, dr. med.
Artur Pahor je bil dolga leta predstojnik Oddelka za revmatologijo Klinike za interno medicino UKC Maribor. Leta 2007 je bil izvoljen v naziv docent za področje interne medicine na Medicinski fakulteti. Znanstveno in publicistično se ukvarja z aterosklerozo in vnetnimi revmatskimi boleznimi, sistemskimi avtoimunskimi boleznimi ter metabolnim revmatizmom. Kot glavni raziskovalec ali pridruženi raziskovalec je sodeloval v več mednarodnih študijah na temo zdravljenja degenerativnih sklepnih bolezni.
Na današnji slovesnosti so podelili tudi ČASTNI NASLOV ZASLUŽNI PROFESOR, ki se podeljuje za izredne uspehe in dosežke pri znanstvenoraziskovalnem, izobraževalnem in mentorskem delu ter razvoju in delovanju fakultete. Na predlog Medicinske fakultete je zaslužna profesorica Univerze v Mariboru postala prof. dr. Dušica Pahor, dr. med., redna profesorica za področje oftalmologije, bila je tudi prodekanja za raziskovalno dejavnost in predstojnica Katedre za oftalmologijo. Od leta 2001 je bila tudi predstojnica Oddelka za očesne bolezni UKC Maribor. Leta 2008 je prejela bronasti znak Univerze v Mariboru za prizadevanja ob ustanavljanju Medicinske fakultete, dve leti za tem pa še priznanje prof. dr. Zore Janžekovič za zgledno delo na področju sodelovanja s študenti. Izjemnega pomena ima ustanovitev in uredništvo znanstvene revije Acta medico-biotechnica, katere odgovorna urednica je bila od leta 2008. K sodelovanju je pritegnila najvidnejša imena evropske in svetovne medicinske znanosti ter revijo v rekordnem času povzdignila na izjemno visoko raven. Zahtevnost objavljenih prispevkov je tako pomembno prispevala k dvigu ugleda in, ne nazadnje, tudi omogočila pridobivanje sredstev za znanstveno-raziskovalno delo fakultete.
Najvišje priznanje, ČASTNI DOKTORAT, za izjemne in vrhunske dosežke na področju kemijskega in biofarmacevtskega inženirstva, za razvoj potenciala monoklonskih protiteles kot bioloških zdravil, popularizacijo s tem povezanih študijskih programov tako na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru kot tudi širše v slovenski družbi in mednarodni skupnosti mladih talentov je prejel Sir Gregory Paul Winter.
Sir Winter je eden vodilnih svetovnih znanstvenikov in pionir na področju tehnologije inženiringa humaniziranih in humanih terapevtskih monoklonskih protiteles. Za svoje delo je prejel številna priznanja in nagrade, med najpomembnejše nagrade vsekakor sodi Nobelova nagrada za kemijo leta 2018, katero je prejel skupaj z ameriško kemičarko Frances H. Arnold ter ameriškim kemikom George P. Smith za usmerjeno evolucijo encimov in vezavnih proteinov (protiteles). Kot so zapisali pri Švedski kraljevi akademiji znanosti, so nagrado prejeli za prispevek k razvoju zelene kemične in farmacevtske industrije. Prof. Winter je razvil tehnike genetskega spreminjanja molekul teh protiteles, kar je omogočilo njihovo združljivost s človeškim imunskim sistemom po vbrizganju v človeško telo. Njegovi inovativni dosežki so tako pripeljali do razvoja najnaprednejših bioloških zdravil. Trenutno je v klinični uporabi že več kot 50 novih zdravil na osnovi monoklonskih protiteles. Prof. Winter je poleg znanstvenega dela na univerzi tudi ustanovitelj izjemno uspešnih podjetij, s čimer je poskrbel za prenos znanja v industrijo. Je izjemen in vsestransko aktivni znanstvenik, ki je s svojim delovanjem velika vzpodbuda za razvoj novih programov na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, kot sta farmacija in biofarmacevtsko inženirstvo.