Univerza v Mariboru je del konzorcija, ki bo povezal pisarne za prenos znanja in tehnologij
Univerza v Mariboru se je povezala z Univerzo v Ljubljani in Univerzo na Primorskem v skupnem konzorciju UNIK@TT, čigar namen je okrepiti in nadgraditi obstoječe pisarne za prenos znanja in tehnologij ter izboljšati prenos znanja in tehnologij v slovenskih JRO.
Univerza v Mariboru se zaveda pomena, ki ga ima uspešen prenos znanja in tehnologij v gospodarsko in družbeno okolje ter stremi k čim večjemu povezovanju deležnikov iz akademske in gospodarske sfere ter ostalimi akterji, ki skupaj tvorijo inovacijski ekosistem Vzhodne kohezijske regije. Konzorcij UNIK@TT bo tako pomembno prispeval k dvigu inovacijskega potenciala ne samo Univerze v Mariboru, ampak tudi širše.
Naloge, ki si jih je zadal konzorcij UNIK@TT, zajemajo tradicionalne naloge, ki sodijo v domensko področje pisarn za prenos znanja in tehnologij. Med njimi so promocija dejavnosti, dvig ozaveščenosti, mreženje, razvoj kompetenc, znanj in spretnosti, postopki ščitenja in trženja intelektualne lastnine, ter nenazadnje spremljanje in vrednotenje, ki pripomorejo k izboljšanju uspešnosti valorizacije znanja. Med pomembnejšimi nalogami, ki si jih je konzorcij zadal, so priprava standardiziranih pogodb s komentarjem, priprava metrik in kazalnikov za merjenje uspešnosti na področju prenosa znanja, vzpostavitev skupne spletne strani ter organizacijo skupnih dogodkov. Pri tem se bo konzorcij UNIK@TT, ki združuje univerze, povezoval s sestrskim konzorcijem, ki ga tvorijo raziskovalni inštituti širom Slovenije. V ta namen bosta konzorcija izvedla niz skupnih aktivnosti, ki bodo pripomogli k izmenjavi dobrih praks in še večji povezanosti pisarn za prenos znanja in tehnologij, upoštevaje njihove specifike. Konzorcija pa bosta prav tako nudil strokovno in finančno podporo raziskovalkam in raziskovalcem pri zaščiti njihovih inovacij. Dejavnosti konzorcija sofinancirata Republika Slovenija in Evropska Unija.
Ustanovitev konzorcija pisarn za prenos tehnologij UNIK@TT, ki povezuje dejavnosti prenosa znanja in tehnologij treh javnih slovenskih univerz, Univerze v Mariboru, Univerze v Ljubljani in Univerze na Primorskem, pomeni pomemben korak naprej pri gradnji slovenskega inovacijskega prostora. Na Univerzi v Mariboru smo izjemno veseli, da sta tako Republika Slovenija kot Evropska unija prepoznali potencial tovrstnega komplementarnega povezovanja in aktivnosti konzorcija podprli. Prepričani smo, da bodo odlični raziskovalni dosežki in nove tehnologije skozi aktivnosti konzorcija lažje in učinkovito nadaljevali svojo pot od raziskovalnih laboratorijev do trga, kar bo prispevalo k razvoju gospodarstva in povečanju konkurenčnosti Slovenije na globalnem trgu.Prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru, prof. dr. Dean Korošak
Kategorije
Datum
- 17. Jun 2024