Univerza v Mariboru ključni deležnik nastajajočega ekosistema mikrodokazil
Doc. dr. Boštjan Vlaovič, vodja projekta Agilni razvoj izobraževanj in mikrodokazil Univerze v Mariboru, in vodja Centra za vseživljenjsko učenje Univerze v Mariboru Anita Ješovnik sta na vabilo Ministrstva za javno upravo in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije v okviru projekta Stičišče za oblikovanje politik aktivno sodelovala na delavnicah o mikrodokazilih.
Kot predstavnika Univerze v Mariboru, ki je eden izmed ključnih vsebinskih deležnikov nastajajočega ekosistema mikrodokazil, sta tvorno sodelovala v razpravi in prispevala k oblikovanju strokovnih podlag za vzpostavitev enotnega razumevanja skupnega okvirja izvajanja mikrodokazil in procesov na nacionalni ravni.
Udeleženci – izvajalci, uporabniki in oblikovalci politik – so prispevali k enotnemu predlogu in razumevanju definicije mikrodokazil, raziskovali priložnosti in izzive, ki jih prinaša na novo nastajajoče področje, začrtali osnutek potrebnih korakov za vzpostavitev optimalnega procesa implementacije mikrodokazil na vseh izobraževalnih ravneh ter podali predloge in rešitve posameznih kritičnih točk, ki so bile v okviru razprave prepoznane kot ključne. Ob tem je bila posebna pozornost namenjena zagotavljanju kakovosti in prožnosti krajših izobraževanj za podelitev mikrodokazil. Eden izmed ključnih predpogojev za izpolnitev namena implementacije mikrodokazil je namreč s kakovostnimi krajšimi izobraževanji prispevati k razvoju družbe ter izobraževati za sedanje in prihodnje potrebe trga dela. Rezultati delavnice so obetavni in predstavljajo temelj za razvoj ekosistema mikrodokazil v Sloveniji. Ob tem je Univerza v Mariboru s svojimi dognanji in usmeritvami, ki izhajajo iz dokumenta Smernice za razvoj mikrodokazil na Univerzi v Mariboru, pomembno prispevala k sooblikovanju strokovnih podlag, ki bodo služile kot eden izmed virov za pripravo nacionalnega okvirja mikrodokazilom.
V okviru izvedenih delavnic je bil poudarjen pomen partnerstva med akademsko skupnostjo, delodajalci in vladnimi institucijami, ki dokazuje, da je z inkluzivnim pristopom na področju politik in tvornim sodelovanjem mogoče doseči celovitejše rešitve.